"Enter"a basıp içeriğe geçin

Alan Yeterlilik Testi (AYT) Nedir?

Bu yıl çok hızlı bir şekilde değiştirilmiş olan yeni üniversite sınav sistemi iki farklı oturumdan oluşacak. Geçmiş yıllarda da iki farklı oturum uygulanmakla beraber bu yıl ana çatı olarak belirlenmiş olan YKS sınavındaki 2. oturum farklı tarzda gerçekleştirilecek. 1. oturuma tyt yani temel yeterlilik testi denmektedir. 23 Haziran cumartesi günü yapılacak olan tyt sınavından sonra 24 Haziran Pazar günü yapılacak olan ikinci sınavın ismi de belli oldu. Buna göre alan yeterlilik testi yani ayt sınavı ikinci oturum olarak gerçekleştirilecek.


Tyt Sınav  Soru Dağılımı

Lise son sınıf öğrencileri şimdiden yks puan hesaplama için alternatifler arıyor. Sayfalarımızda bulunan robotlar üstünden puan hesaplaması gerçekleştirilebilir. Puanın doğru bir şekilde hesaplanabilmesi için öncelikli olarak ilk oturum olan tyt puan hesaplama uygulamaları yerine getirilmelidir. Zira belirlenmiş olan sınav sistemine göre birinci oturum olan tyt sınavında temel yeterlilik testi adı altında 40 Türkçe, 20 sosyal bilimler, 40 temel matematik, 20 fen bilimleri olmak üzere toplam 120 soru sorulacaktır ve 120 soru için verilen süre 135 dakikadır.

Ayt Sınav Soru Dağılımı

Bugün itibarıyla ismi belli olan Ayt yani alan yeterlilik testi sınav soru dağılımı 3 farklı kategoride değerlendirilecektir. Türk Dili ve Edebiyatı-sosyal bilimler için 40; sosyal bilimler 2 sınavı için 40; matematik için 40; fen bilimleri için 40 toplam 160 soru ve 180 dakikalık sınav süresi belirlenmiştir. Tüm bu opsiyonlarla beraber tyt yks puan hesaplama için sayfalarımızdaki uygulamaya göz atabilirsiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın