"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sadece TYT ile 2 yıllık bölüme girilir mi?

Üniversiteye Girişte Yeni Sistem

Üniversiteye giriş için kullanılmakta olan YGS ve LYS olmak üzere iki basamak içeren sistem 2018 yılı ile birlikte değişiyor. Yeni sistem hem isim hem de içerik olarak eski sınav sistemine kıyasla bazı farklılıklar içeriyor. İki aşama için de sitemizden bilgi alabilir ve yks puan hesaplama sonucunda hangi bölümlere girebileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

Yeni Sınav Sistemi Nasıl?

Üniversiteye girişte kullanılacak olan yeni sistem yine iki basamaklı şekilde planlandı. İlk basamak TYT (Temel Yeterlilik Testi) olarak isimlendiriliyor. İkinci basamak ise TYT sınavının durumuna göre girme kararınızı belirleyeceğiniz ve sosyal bilimler ile fen bilimlerini ve matematik, coğrafya, Türk dili ve edebiyatı sınavlarını kapsayacak bir aşama olacak. Sitemizden tyt yks puan hesaplama hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


TYT İle Ön Lisans Bölümlerine Girilebilir mi?

Eski sistemdeki YGS’nin yerini almış olan tyt puan hesaplama sonucu iki yıllık bölüm olarak ifade edilen ön lisans bölümlerine girmeye hak kazanabilirsiniz. Açıköğretimde okumayı düşünen adaylar da bu sınava girmek ve belirli bir puan almış olmak zorundadır. Girmek istediğiniz bölümün puan türü sınav puanınıza etki edecek dersleri değiştirmektedir. Bununla birlikte soru dağılımı bakımında YTY’nin en fazla Türkçe ve Matematik sorularını içerdiğini, sosyal bilgiler ve fen bilimleri için de eşit oranda ancak daha az soru yer aldığını bilmenizde yarar var.

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın