"Enter"a basıp içeriğe geçin

TYT’ye FEN ve Sosyal Soruları Eklendi!

TYT’ ye Sosyal ve Fen Eklendi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sınav sistemi ile ilgili kısa bir süre önce değişiklik yapıldığı açıklamasında bulundu. Daha önceki sınav sistemi YGS ve LYS olmak üzere iki aşamadan oluşan bir sınavdı. Bu sınavlardan YGS temel bilgilerin ölçüldüğü bir sınavdır. LYS ise öğrencilerin tercih yapacağı alan ile ilgili bilgilerini ölçmektedir. Mart ayında YGS uygulanırdı. YGS’ de barajı geçen öğrenciler LYS’ ye girmeye hak kazanır. LYS ise haziran ayında gerçekleşir. Bu sınav sistemi Bakan İsmet Yılmaz tarafında çok teferruatlı bulundu ve değişiklik yapıldı.

TYT Sınav Sistemi


TYT iki aşamalı olan sınav sisteminin Temel Yeterlilik Testi aşamasıdır. Bu aşamada öğrencilerin temel bilgilerini ölçülecektir. Sınav sistemi ilk açıklandığı sadece Türkçe ve matematik sınava dâhil edilmişti. 40 Türkçe ve 40 matematik sorusu tüm öğrencilerin sorumlu olduğu iki derstir. Ancak bu durum diğer branşlar tarafından tepki görmüştür. Sadece Türkçe ve matematik ile öğrencinin temel bilgilerinin ölçülemeyeceği ifade edilmiştir.

TYT Değişiklikleri

TYT sınav sistemi her kesimin tepkisinden sonra bir takım değişikliğe uğramıştır. Bakan İsmet Yılmaz’ ın yaptığı son açıklamada ise TYT’ ye sosyal bilgiler ve fen bilimleri alanından da soru eklenmiştir. 20 soru sosyal bilgiler, 20 soruda fen bilimlerinden soru vardır. Yeni eklenen sorular ile birlikte de öğrenciler 120 soruluk bir sınavdan sorumlu hale gelmiştir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın