"Enter"a basıp içeriğe geçin

TYT ile Alan Bölümler (2018)

Tyt ile Alan Bölümler Hangileridir?

Yeni sınav sistemi olan YKS çatısı altında bulunan 1. basamak temel yetenek testidir. Temel yetenek testi ve cevaplanacak olan toplam 120 soru ile birlikte barajı geçme puanı 180 olarak belirlenmiştir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi çok fazla soru çözmeden bu yıl baraj geçmek mümkün olacaktır. Böylece yks puan hesaplama opsiyonları bu yıl değişiklik göstermektedir. Toplam 16 soru çözen öğrenci tyt sınavı için barajı geçerek tercih yapma hakkını kazanacaktır.

Tyt ile Girilebilen Bölümler


Pek çok ön lisans bölümü tyt sınavı ile birlikte öğrenci almaktadır. Geçmiş yıllarda YGS ile 200 barajını aşan öğrenciler tercih yapabilirken bu yıl 180 barajını aşan öğrenciler tyt puan hesaplama ile birlikte ön lisans programlarına yerleşmektedir. Oldukça geniş tutulmuş olan tyt ile yerleşilen bölümler acil durum ve afet yönetiminden başlayarak bahçe tarımına kadar geniş bir yelpazede yer almaktadır. İki yıllık eğitimin verilmiş olduğu bu bölümlerde kısa yoldan meslek sahibi olmak isteyen pek çok öğrenci eğitim almaktadır. Hava lojistiği, maden teknolojisi, otopsi yardımcılığı gibi sahada hizmet imkânı bulunan pek çok eğitim dalı tyt ile öğrenci almaktadır.

Tyt Puanı Nasıl Hesaplanır?

Toplam 120 sorudan oluşan tyt puanının hesaplanabilmesi için her bir soru tipindeki netlerin bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca sayfalarımızda bulunan tyt yks puan hesaplama robotları da kullanılabilir. Böylece yapacak olduğunuz temel yeterlilik testi netleri ile birlikte puanınızı hesaplayarak 2 yıllık eğitim veren yükseköğretim programlarına yerleşebilirsiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın