"Enter"a basıp içeriğe geçin

TYT kazanamayan YKS girebilir mi?

2018 YKS’ye Kimler Başvurabilir?

YGS ve LYS şeklinde girilen iki sınavdan oluşan üniversite giriş sisteminin yerine getirilen YKS sistemi sınava başvurabilecek kişilerin kimler olacağı sorusunu da beraberinde getirdi. Yeni sistemde sınavın ilk aşamasını TYT oluşturuyor. Bu aşamaya başvurabilecek kişiler ise lise ve açık lisede 12.sınıfta olan ya da liseden mezun olmuş kişiler olacak. TYT’nin hemen ardından YKS yapılacağı için tyt puan hesaplama yapılmadan YKS sınavına girilmiş olacak. Dolayısıyla eski sistemde geçerli olan ilk sınavda barajı geçme şartı TYT barajını geçmeden YKS başvuru yapamama şeklinde uygulanmayacak.

YKS Değerlendirmesi


Yks puan hesaplama yapılabilmesi için sınav değerlendirmesi yapılmadan önce yeni sistemin gereği olarak öncelikle TYT sınavı değerlendirilecek. İlk aşama sınav için barajın altında puan alanların YKS sınavı değerlendirme dışı kalacak ve bu öğrenciler 4 yıllık bölümler için tercih yapma hakkına sahip olmayacak.

Sınav Sonucuna Göre Bölüm Tercihi ve Barajlar

Tyt yks puan hesaplama sonucu tercih edilecek bölümler açısından oldukça önemlidir. Yeni sistemde 4 yıllık bir bölüme kayıt yaptırabilmek için hem ilk aşamada YKS’nizin değerlendirilmesine hak kazanabilmek için geçerli barajı geçmeniz ve YKS’den de tercih edeceğiniz bölümü kazandıracak puanı almanız gereklidir. İki yıllık bölümler için ise durum daha farklıdır. TYT sınavında iki yıllık bölüm tercihi için yeterli olan barajı aştığınız ve ilgili bölümün puan türünde yeterli seviyeye ulaştığınız takdirde tercih yapabilirsiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın