"Enter"a basıp içeriğe geçin

TYT Nasıl Çalışılmalı? Verimli Çalışma Klavuzu

TYT Nasıl Çalışılmalı

Değişen sınav sistemi ile alakalı öğrencilerin büyük birçoğunun kafasında TYT nasıl çalışılmalı sorusu bulunur. Bu soru kapsamında da TYT’ ye hazırlanan öğrencilere öncelikle yeni sınav sistemin tam olarak ne olduğunu açıklamak gerekmektedir.

TYT Sistemi

TYT, Temel Yeterlilik Testi olarak adlandırılır. Bu sisteme göre temel amaç öğrencilerin temel bilgi düzeylerini ölçmektir. Zaten TYT sadece bir baraj sınavıdır Bu sınavda barajı geçebilen öğrenciler kendi sistemlerine göre düzenlenen ikinci sınav olan YKS’ ye başvurabilirler.


TYT sınavı içerisinde öğrenciler toplam 120 sorudan sorumludur. Bu 120 soru büyük oranda Türkçe ve matematiğe ayrılmıştır. 40 soru Türkçe, 40 soru ise matematiktir. Fen bilimleri 20, sosyal bilgiler ise 20’ dir. Fen bilimleri testinde soru dağılımı; biyoloji 6, fizik ve kimya ise 7’dir. Sosyal bilgiler testinde ise tarih, coğrafya, felsefe ve din kültürü soruları bulunur. Her bir branştan 5 soru sınavda öğrencilerin karşısına çıkacaktır.

TYT Çalışma Yöntemi

TYT çalışmalarında diğer yıllarda uygulanan tüm yöntem yine geçerlidir. Çünkü öğrenciler yine tüm alanlardan soru çözmek zorundadır. Bu nedenle de tüm testlere çalışmanız gerekmektedir. Ancak bu sınav sistemin Türkçe ve matematik testleri ön plana çıkarılmıştır. Bu nedenle de katsayı bakımından ve soru sayısı bakımından diğer derslerden daha üst sıradadır. Öğrenciler de çalışırken diğer dersleri ihmal etmeden ağırlıklarını bu alanlara vermelidir.

2 Yorum

  1. gamze Aralık 10, 2017

    tyt ile 2 yıllık bir bölüme gidilebilir mi? yks ye girmeden

    • admin Aralık 31, 2017

      evet girebilirsiniz, 2 yıllık bölümlere tyt ile.

Bir Cevap Yazın