"Enter"a basıp içeriğe geçin

TYT Nedir? (Temel Yeterlilik Sınavı)

TYT Nedir?

TYT diye kısaltılan, Temel Yeterlilik Sınavı diye açılan ve aniden hayatımıza giren bu kavram üniversiteye geçiş sınavının ilk aşamasıdır. Yani eskiden YGS olarak bilinen sınav artık TYT’dir. Bu iki sınav arasındaki tek fark isim değişikliği değildir. Bakalım başka ne farklar var…


 • Eski sistemde YGS adıyla Mart ayında yapılan ev 160 sorudan oluşan sınavın yerini artık Haziran ayında yapılan ve 80 sorudan oluşan TYT sınavı almıştır. Bu seksen soru 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusundan oluşur.
 • Temel yeterlilik sınavında öğrencilerin alanıyla ilgili hiçbir bölüm yoktur ve yalnızca temel beceriler ölçülür.
 • Eskiden YGS sınavının açıklanması ise LYS’ ye girmeye hak kazanan öğrenciler, artık bu konuda kanaat yürütecek. Çünkü TYT sınavı olan ilk aşama ile alan sınavı olan ikinci aşama aynı gün yapılacak. yani ilk aşama sınavının sonuçları açıklanmamış olacak. Bu yüzden ilk sınavda barajı geçeceğini ümit eden aday ikinci sınava girmeye kendi karar verecek. Ancak ilk sınavda barajı geçememişse ikinci sınavı okunmayacak.
 • Baraj puanıyla ilgili bir değişiklik yok. 2 yıllık üniversite olarak bilinen ön lisans tercih edecek olan adaylar 150 barajını, 4 yıllık üniversite olan lisans tercih edecek olan adaylar ise 180 barajını geçmeli.
 • En büyük değişikliklerden birisi de puanı 2 yıl kullanabilme hakkının olması. TYT’de baraj değil 200 puan üzeri alan adaylara bu hak tanınacak. Yani 200 üstü puan alan aday bu sene tercih yapmazsa seneye aynı puanını kullanarak, tekrar sınava girmeden tercih yapabilecek. İsterse de ikinci sene yalnızca ikinci aşama olan YKS sınavına girerek önceki puanıyla birlikte hesaplanan puan ile tercih yapabilecek. Yani TYT puanı geçerlilik süresi 2 yıl olmuş olacak.

4 Yorum

 1. Duygu aslan Ekim 14, 2017

  Tyt sinavinda temel fen bilgisi ve temel sosyal derslerini koymalisiniz.sansimiz neden azaltiliyor.?????

  • admin Ekim 17, 2017

   FEN ve SOSYAL dersleri 2. oturum olan YKS sınavında mevcuttur.

 2. Buut Ekim 21, 2017

  Hemşirelik Yüksekokulu ygsden alıyordu fakulte değil ha yüksekokul şimdi tytden mi alacak ???

  • admin Ekim 21, 2017

   Evet birinci oturumdan alıyor 2 senelik bölümler

Bir Cevap Yazın