"Enter"a basıp içeriğe geçin

TYT Sınavı FEN Bilgisi Konuları

TYT, yeni sınav sisteminde Temel Yeterlilik Testi olarak ifade edilir. TYT ile birlikte bu yıl sınav sisteminde bir takım değişikliklere gidilmiştir. Geçen sene uygulanan YGS ve LYS sınav sistemi değiştirmiştir. Bu sınav sistemi yerine de ilk aşamada öğrencilerin temel yeterlilik düzeylerinin ölçülmek istendiği yeni bir sınav uygulaması yapılmıştır.

TYT

TYT sistemi ilk açıklandığında içerisinde fen bilimlerinin yer almadığı görülmüştür. Bu durum da fen bilimleri branşındakiler tarafından tepki ile karşılanmıştır. İlk açıklanan TYT sisteminde öğrenciler sadece 80 soruluk bir testten sorumlu tutulmaktaydı. 80 soru içerisinde 40 soru Türkçe ve 40 soru da matematik derslerini kapsamaktaydı.


TYT Fen Değişiklikleri

Açıklanan sınav sistemi fen bilimleri branşındakilerden büyük tepki gördü. Fen bilimleri çözülmeden öğrencinin temel bilgilerinin ölçülemeyeceği ifade edildi. Bu açıklama ile de TYT’de bir takım değişiklikler yapılacağı açıklandı.

TYT sisteminde yapılan son değişiklik ile TYT’ ye 20 soruluk fen bilimleri testi eklenmiştir. 20 soru içerisindeki sayılar branşlar bazında dağıtılmıştır. Biyolojiden 6 soru, fizik ve kimyadan ile 7’ şer soru eklenmiştir. Bu şekilde de artık mühendislik ya da tıp gibi sayısal bölümleri tercih etmek isteyen öğrenciler tarafından mutlaka fen bilimleri testi de yapmak zorundadır.

TYT fen konuları bilgi ağırlıklı sorulardan oluşacaktır. Yapılan açıklamaya göre sorularda üzeri kapalılık olmayacağı direkt bilgi sorulacağı belirtilmiştir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın