"Enter"a basıp içeriğe geçin

TYT Sosyal Konuları 2017-2018

TYT sosyal konuları, yeni sınav sisteminde oldukça büyük tepki toplamıştır. Sınav sistemi ilk açıklandığında sınavda sosyal bilgiler testi olmadığı görülmüştür. Bu durumda pek çok kişiyi harekete geçirmiştir. Tüm eğitim uzmanları ve sosyal bilgiler branşındaki kişiler bu duruma isyan etmişlerdir. Çünkü hiçbir yeterlilik sosyal bilgiler olmadan ölçülemez düşüncesini savunmaktadırlar.

TYT Sistemi

TYT, yeni oluşturulan sınav sisteminin ilk aşamasıdır. İlk aşama Temel Yeterlilik Testi olarak ifade edilir. Bu bağlamda da öğrencilerin temel yeterlilikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu düşünce ile hazırlanan ilk sistemde öğrencilerin 80 soru ile karşılaşacağı belirtilmiştir. Bu 80 soru içerisinde sadece matematik ve Türkçe bulunmaktaydı. Ancak kısa sürede yeni sistem oldukça büyük tepkilere neden olmuştur. Bu nedenle de Milli Eğitim Bakanlığı sınav sisteminde yeni değişikliklere ihtiyaç duymuştur.


TYT Sosyal Bilgiler

TYT sisteminde son yapılan değişiklik ile birlikte teste 20 soruluk sosyal bilgiler testi eklenmiştir. 20 soru ise 4 branş arasında dağıtılmıştır. Sosyal bilgiler içerisinde tarih, coğrafya, felsefe ve din kültürü de bulunur. Her bir branştan da 5 soru öğrencilerin karşısına çıkar.

Yeni sınav sistemi sosyal konuları için yapılan açıklama ise; soruların bilgi sorusu olacağıdır. Yapılan açıklama TYT içerisinde örtük soruların bulunmayacağı yönündedir. Bu bağlamda da öğrenciler direkt olarak bilgi soruları ile karşılaşacaktır. TYT’ de barajı geçen öğrenciler ikinci sınavdan tercih yapabilecektir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın