"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yeni Sistem “YKS” İle Neler Değişti?

Kısa bir süre önce üniversiteye giriş sınavı sisteminin değiştirilmesi gündeme gelmişti ve herkesin gözü kulağı yerine gelecek olan yeni sistemdeydi. YKS adındaki yeni sistem açıklandı ve merak edilen sorular cevaplanmış oldu. YÖK başkanı Yekta Saraç’ın açıkladığına işte yeni sistemin ayrıntıları…

Sınav Oturumları

Eski sistemde Mart ayında YGS, Haziran ayında ise 5 oturumlu LYS sınavı yapılıyordu. Artık Haziran ayında tek bir günde iki oturum olacak. Cumartesi sabah YGS yerine geçen ilk oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) adıyla yapılacak. İki saat sonra ise alan sınavı olan ikinci oturum yapılacak. yabancı dil sınavı ise ertesi gün yani Pazar günü yapılacak.

Soru sayıları

Sınavda soru sayıları da azaltıldı. İlk oturumda eskiden 160 olan soru sayısı 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusu olacak. Yani Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testi olmayacak. Türkçe 1 ve Matematik 1 testi ile adayların genel yeterlilikleri ölçülecek.


İkinci oturum ise YGS sınav sistemi gibi Türkçe, Matematik, Fen ve Sosyal Bilimler derslerinden 40’ar sorudan 160 soru içerecek. Ancak bu oturumun adı YKS olarak anılacak.

Yabancı dil sınavı ise 80 sorudan oluşacak.

Baraj puanları

İlk oturum olan TYT’den 150 barajını geçen adaylar, 2 yıllık üniversite denilen ön lisans programlarını seçebilecekler. 180 puanı geçen adaylar ise lisans dediğimiz 4 yıllık üniversiteleri tercih edebilecekler. Böylece tek olan baraj iki farklı puan türüne çekilmiş oldu.

İlk oturumda barajı geçeceğini umut eden öğrenciler öğleden sonraki oturuma girecekler. İlk oturumdan başarısız olanların ikinci oturum sonuçları ise değerlendirilmeyecek.

Sınavın geçerlilik süresi

Eskiden üniversite sınavında alınan puan 1 yıl geçerliydi ve diğer seneye yanıyordu. Şimdi ise ilk oturumda 200 puan ve üzeri alanlar tercih yapmadıkları takdirde puanları iki yıl geçerliliğini koruyacak. Tercih yapmayan adaylar bu puanlarıyla diğer sene tercih yapabilecek. İsterlerse de diğer sene TYT sınavına girmeden YKS sınavına girebilecek ve bu puanlarıyla tercih yapabilecekler.

Bu üniversiteye giriş yeni sistem ilk olarak 2018 Haziran’ında uygulanacak.

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın