"Enter"a basıp içeriğe geçin

YKS’da Soru ve Puan Barajı Belli Oldu

Sınava girecek olan öğrenciler özellikle barajı geçmek için kaç soru yapmaları gerektiğini merak etmektedir. Bu nedenle barajı geçmek isteyen öğrencilerin cevaplaması gereken soru sayısı YGS için 16 soru olarak belirlenmiştir. 180 barajını geçmek için her öğrencinin 16 soru çözmesi yeterli olmaktadır. Bu nedenle öğrenciler yalnızca barajı geçerek sınavda istedikleri sonucu elde etmek istediklerinde 16 soru çözerek baraj üzerinde puan alabilirler. Öğrencilerin 16 net çıkarması YKS barajını geçmek için yeterli olmaktadır. Yeni düzenlemenin öğrencilere pek çok farklı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle sınava girecek olan öğrencilerin düzenleme konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacı bulunmaktadır.


Önceki sistemde 32 net çıkartılması barajı geçme sağladığı gibi yeni sistemde 16 net 180 barajının geçirmesini sağlamaktadır. Bu nedenle öğrencilerin sınava girmesi durumunda 16 net çıkarmaları istedikleri gibi barajı geçmelerine yardımcı olmaktadır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı yapılan yeni düzenleme sayesinde öğrencilerin farklı konularda avantaj elde etmesini sağlarken aynı zamanda farklı durumlar ile karşı karşıya kalmalarına da neden olabilir. Sınavda yalnızca barajı geçmek isteyen öğrenciler 16 net soru çıkarmaları durumunda 180 barajını geçerek YKS sınavını geçmiş olurlar. Özellikle yeni sistem İmam Hatip ve Anadolu liselerinin sınava girecek olan öğrenciler açısından avantajlar sağlayabilir.

YKS Barajı İçin Kaç Net Çıkartılmalı?

Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek olan öğrenciler yapılan düzenleme sayesinde eski döneme oranla 32 netlerini yalnızca 16 net yapmaları durumunda 180 barajını geçebilirler. Özellikle orta ve düşük dereceli öğrenciler açısından bu durum avantaj sağlamaktadır. Bu sayede yalnızca barajı geçmek için uğraşan öğrenciler yarı yarıya soru yaparak sınavda başarı sağlayabilirler. Ancak öğrenci açısından dezavantaj durumu da söz konusu olabilir.

 

 

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın