"Enter"a basıp içeriğe geçin

YKS Başvuru Tarihleri 2018

YKS Sınavının Özellikleri

Lise son öğrencilerinin dönemin ortasın da bir an açıklanan yeni sınav sistemiyle şoka uğradılar. Bir önceki sistemden birçok konu bakımından farklılık göstermektedir. Bunlar başlıca sınav tarihleri, soru sayıları, sınav ücretleri, 15 dakika kuralı gibi birçok konu da değişiklik gösterilmiştir. Hatta ilk oturum da baraj geçinildiği takdir de seneye de o puanı kullanmak mümkündür. Aynı zaman da eski sistem de mevcut olarak 18 tane puan türü vardı. Yeni sistem de ise bu dörde düşürüldü. Bu değişen sistemin yani YKS puan hesaplama durumu söz konusu olduğundan internetten yardım alınabilir.

YKS Sınavda Kaç Soru Sorulacak?


Geçen sınav da sorulan sayı sayısına göre baya bir değişiklik görülmektedir. Yani YGS sınavın da toplam soru sayısı 160 iken, TYT sınavın da sorulan soru sayısı ise 120’ye düşmüştür. Eski sistemin ikinci oturumunda ise matematikten 50, edebiyattan 56 sorular sorulurken yeni sistemde yani YKS’de sorulan sayılar baya bir düşüşe uğramıştır. Matematik sayısı 40, edebiyat 24 gibi. Soruları değişen TYT puan hesaplama durumu da değişmiştir.

YKS Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Eski sınav sistemine baktığımız da ilk sınav mart ayın da ikinci sınav ise haziran ayın da olmaktaydı. Lakin yeni sınav sistemin de ilk oturum ve ikinci oturum bir gün arayla olmaktadır. Yani 2018 Haziranın 23’ünde TYT 24’ünde ise YKS sınavı yapılacaktır. Sınav başvuruları ise mart ayın da yapılacaktır. Sınav sonuçları ise 31 Temmuz da açıklanacaktır. Öncesinde TYT YKS puan hesaplama da yapılabilir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın