"Enter"a basıp içeriğe geçin

YKS Nasıl Çalışılmalı? Strateji ve Taktikler

Sınava hazırlanan adaylar tarafından YKS nasıl çalışılmalı sorusu sıklıkla sorulan bir sorudur. Bu soru kapsamında adaylar net olarak sınav sistemi karşısında bilgilendirilmelidir. Bu yıl sınav sisteminde bir takım değişiklikler olmuştur. İki aşamalı yapılacak olan bu sınavın ilk aşaması TYT yani Temel Yeterlilik Testidir. İkinci aşama ise YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavıdır. Sınavlar 23 ve 24 Haziran olmak üzere iki günde yapılacaktır.

YKS Sistemi

YKS, öğrencilerin herhangi bir üniversite kurumuna girmesi için başvurması gereken sınavdır. İlk sınav olan TYT sadece bir baraj sınavıdır. Bu sınavda kişilerin temel yeterlilikleri ölçülür. 150 barajını geçenler 2 yıllık, 180 barajını geçenler ise 4 yıllık bir üniversite kurumuna girmeye hak kazanırlar.


YKS alanlara göre sınav türleri farklıdır. Öğrenci hangi bölüme yerleşmek istiyorsa onun yer aldığı sınav türlerine girecektir. Bu nedenle de sadece o bölümlere çalışacaktır.

YKS Sınavları

YKS sisteminde öğrencilerin karşısında 5 test türü çıkar. Bunlar Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilimleri ve yabancı dildir. Matematik, Türkçe, fen bilimleri ve sosyal bilgiler testlerinde 40 soruluk testler öğrencilerin karşısına çıkar. Yabancı dil türünde ise 80 soru bulunur. Örneğin öğrenci sayısal alanından bir bölüm tercih etmek istiyorsa; matematik ve fen bilimleri, sözel alanından tercih etmek istiyorsa da Türk Dili Edebiyatı ve Sosyal Bilimler testi ile Sosyal Bilimler 2 testinden sorumlu olmaktadır.

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın