"Enter"a basıp içeriğe geçin

YKS Nedir? (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)

YKS Nedir?

YKS, üniversiteye giriş sisteminin yeni adıdır. Eskiden yapılan YGS sınavının yerini TYT alırken, LYS sınavının yerini ise YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı aldı. Ancak bu durum öğrencileri korkutmasın, çünkü sadece şekli değişiklikler yapıldı. Sınav maratonuna ve çalışmaya son gaz devam…

YKS İle Neler Değişti?

Eskiden yapılan LYS sınavları 5 oturum halinde gerçekleşiyordu ve her öğrenci alanına göre seçtiği sınavlara giriyordu. Bu oturumlar Matematik-Geometri, Edebiyat- Coğrafya, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Yabancı Dil halinde iki hafta sonuna yayılarak yapılıyordu. Şimdi ise tüm bu oturumların yerini YKS adındaki tek bir sınav aldı. YKS sınavında Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 alandan 40’ar soru, yani 160 soru bulunacak. Aslına bakarsanız bu sistem LYS sisteminden önceki ÖSS sınavı ile çok yakından benzerlik gösteriyor. Yani LYS sistemi geri çekilmiş ve eskiye bir dönüş yaşanmış diyebiliriz.


YKS Puan Hesaplamaları

LYS puan hesaplamasında her dersin ağırlığı her puan türünde farklı hesaplanıyor ve toplamda 18 farklı puan türü ortaya çıkıyordu. Ancak YKS puan hesaplama aşamasında her ders bu şekilde değerlendirilmeyecek. Böylece 18 değil, 5 farklı puan türü olacak. Eskiden bulunan MF 1, MF 2, MF 3 gibi puan türleri artık olmayacak ve tek bir MF puanı bulunacak. Diğer alanlar için de bu durum geçerli.

Sınav Oturumları

YKS sınavı nasıl olacak diye merak edenler için onu da açıklayalım. Eskiden olduğu gibi farklı oturumlar olmayacak. Belirlenen sınav tarihi Haziran ayında Cumartesi günü olacak. Adaylar sabah ilk aşama sınavı olan TYT’ye girecek. İki saat sonra yani aynı günü öğleden sonrası ise YKS sınavına girecek. Yabancı dil sınavı ise ertesi gün olacak.

 

 

 

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın