"Enter"a basıp içeriğe geçin

YKS Puan Hesaplama


Diplama Puanı

TYT Netleri

Doğru

Yanlış

Net

Türkçe
Mat
Fen
Sosyal

YKS Netleri

Doğru

Yanlış

Net

Mat
Fen
Ebd/Coğ
Sosyal


TYT Puan Sonuçlarınız

Ham Puanınız:

Yerleştirme Puanınız:


YKS Puan Sonuçlarınız

Sayısal Ham:

Sayısal Yerleştirme:


Sözel Ham:

Sözel Yerleştirme:


Eşit Ağ. Ham:

Eşit Ağ. Yerleştirme:


Üniversite sınav sistemi değişilmesiyle birlikte puan türleri de değişmiştir. Eski sınav sistemin de puan türleri 18 tane bulunmaktaydı. Şuan güncellenen sistem de yani YKS’de toplam 4 tane puan türü bulunmaktadır. Puan türlerine göre de fakültelerin alımları farklıdır. Örneğin eski sistem de YGS sınavından hemşireliğe gidebilmek mümkünken yeni sınav sistemin de hemşire alımı YKS yani ikinci oturumdan alınmaya başlanmıştır. YKS puan hesaplama da değişim göstermiştir.

YKS ve TYT Puan Hesaplaması Nasıl?

Eski sınav sistemin de uygulanılan puan hesaplaması da değişim göstermiştir. Çünkü puan türleri ve soru sayıları değişmiştir. Bu sebepten sayfamız da bulunan YKS ve TYT puan hesaplama ÖSYM’nin yeni sınav sistemine uygundur. Özellikle lise son öğrencilerinin en çok baktıkları puan hesaplaması YKS puan hesaplamasıdır.

YKS ve TYT Sınavı Ne Zaman Olacak?

YGS ve LYS sınavları yani eski sınav sistemin de iki sınav arasın da üç ay gibi bir süre bulunmaktaydı. Lakin güncellenen sistem de bu süre böyle değildir. Yani 2018 yılının haziran ayının 23’ünde TYT 24’ünde ise YKS sınavı olacaktır. Öğrenciler üniversite sınav başvuruları 1-31 Mart arasın da yapılacaktır. İlk oturum sınavına girmeyen kişiler ikinci oturuma giremeyecekler. Sınav sonuçları da 31 Temmuz da açıklanacaktır. Bu sınavlar yani TYT YKS puan hesaplama sayfamız da güncel olarak bulunmaktadır.