"Enter"a basıp içeriğe geçin

YKS Sorular ve Konular 2018

2018 YKS Konuları

Sınava girecek olan öğrenciler belirlenmiş olan 2018 YKS konuları üzerinden sınav olacak. Sınav iki oturum şeklinde yapılacak. Bu nedenle ilk oturumda 40 Türkçe ve 40 matematik sorusu yer alacak. Ağırlıklı olarak %50-%50 şeklinde hazırlanacak olan sınav sayesinde öğrenciler ilk oturumda Türkçe ve matematik üzerinden sınav olacaklar. İlk sınavda 150 barajı söz konusu değil. Bu nedenle öğrencilerin 150 barajını geçmeleri gerekir. Birinci sınavın tamamlanmasının ardından öğleden sonra ikinci oturum yapılacak. Öğrenciler barajı geçip geçmediklerini bilmeden girecekleri sınavda farklı ders seçenekleri üzerinden sınav olacaklar.


Yapılan düzenleme sayesinde öğrenciler için özellikle en büyük avantajlar arasında 200 üstü puan alınması durumunda adayların bir sonraki sene tercih yapmaları durumunda temel yetenek testi puanlarla taşıma imkanı bulunuyor. 2018 yılında yapılacak olan sınavda ikinci oturum konuları birinci oturuma göre daha fazladır. Bu nedenle temel yetenek sınavının ardından uygulanacak olan sınav sayesinde öğrenciler başarı sağlamaları durumunda tercih yapabilecekler. İkinci oturumda edebiyat, coğrafya konuları üzerinden toplamda 40 soru yer alacak. Matematik konuları toplam olarak 40 soru şeklinde hazırlanacak. Bunun yanı sıra fen ve sosyal bilimler her iki dersten de 40 soru şeklinde hazırlanacak. Toplamda ikinci oturumda 160 soru yer alacak.

2018 YKS Sınavı İkinci Oturum Konuları

İlk oturumun tamamlanmasının ardından öğleden sonra yapılacak olan ikinci oturumda öğrencilere daha çok bilgiye dayalı ve farklı branşlarda sorular sorulacak. İkinci sınavda matematik, edebiyat, coğrafya, fen, sosyal bilimler konuları üzerinden sorular çıkacak. Özellikle sınavda yapılan düzenlemeler öğrencilerin baraj konusunda daha farklı şekilde hareket etmesini sağlayacak. Yalnızca barajı geçmek isteyen öğrenciler çıkan sorular üzerinden belirlenen sayıda net yapmaları durumunda barajı geçebilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın