"Enter"a basıp içeriğe geçin

YKS ve TYT’de başarılı olmanın formülü

Yks ve Tyt’de Başarılı Olma Formülü

Yeni sınav sistemi pek çok soru işaretini bünyesinde barındırıyor olsa da özellikle düzenli çalışan öğrencilerin başarılı olabileceği bir sınav formatı hazırlanmış olmaktadır. Sınavın 1. basamağı olan temel yetenek testinde öğrencilerin temel yetenekleri ölçülmekte bunun için Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimlerinden toplam 120 soru sorulmaktadır. Bu sebeple tyt sınavında başarılı olmak isteyen öğrencilerin özellikle Türkçe ve matematik branşlarında yoğunlaşması gerekmektedir. Ayrıca destekleyici mahiyette mutlaka sosyal bilimler ve fen bilimleri de iyi etüt edilmeli, çıkacak olan 20 soru azami derecede cevaplandırılmalıdır. Böylece tyt puan hesaplama işlemlerinde yüksek puanlarla karşılaşma olasılığı artacaktır.

AYT Sınavında Nasıl Başarılı Olunur?


Alan yeterlilik testi olan ikinci oturumda herkesin kendi alanıyla ilgili azami derecede soru cevaplandırılması gerekmektedir. Yks puan hesaplama işlemlerinde istenen seviyelerde yer alabilmek için mutlaka alanla ilgili sorularda az soru kaçırılmalıdır. Özellikle eşit ağırlık öğrencilerinin avantajlı olduğu yeni sınav sisteminde matematik ile Türk dili ve edebiyatı, sosyal bilimler 1 sınavına odaklanmak gerekmektedir. Toplam 80 soruluk olan bu sınav periyodunda maksimum net çıkaran öğrenciler bir adım önde demektir.

Tyt ve Ayt İçin Sistemli Çalışılmalı

Geçen yıllardaki sınav sistemleri ile kıyaslandığında tyt sınavlarında daha az net çıkararak barajı geçmek mümkün olmaktadır. Ancak ikinci oturum olan ayt sınavı için özellikle matematik ve Türk edebiyatı ön plana çıktığından dolayı bu iki alana odaklanmak gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak olan bir çalışma neticesinde tyt yks puan hesaplama sonuçları başarı seviyesinde sizi üst sıralara tırmandıracaktır.

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın