"Enter"a basıp içeriğe geçin

YKS ve TYT’de Soru, Ders Dağılımı

Yeni üniversiteye geçiş sınavı YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklandı ve 2018 Haziran’ında ilk defa uygulanacağı belirtildi. Yeni sisteme göre ilk aşama olan YGS sınavının yerini TYT, ikinci aşama olan LYS sınavının yerini ise YKS sınavı alacak. Peki bu sınavlarda soru ve ders dağılımları nasıl olacak?

TYT’de Ders Dağılımı

Aslına bakarsanız yapılan değişiklik köklü bir değişiklik değil, yalnızca şekilci bir değişikliktir. Bu nedenle de dikkat çekici değişiklikler söz konusu değildir. TYT sınavı YGS sınavının yerine gelen ilk aşama sınavı olduğuna göre yine temel kısımlardan ancak yalnızca Türkçe ve Matematik derslerinden soru sorulacak. Yani sınavda yalnızca Türkçe-1 ve Matematik-1 soruları bulunacak. Soru dağılımları ve zorluk derecesi gibi hususlar yine YGS ile aynı olacak. Bu sınavdan Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri dersleri çıkarılmıştır.


YKS’de Soru Dağılımı

YKS Sınavı ise LYS sınavı yerine geldiğine göre ikinci kısım yani alan sınavıdır. Öğrencilerin okulda yapmış olduğu sayısal, eşit ağırlık, sosyal ve yabancı dil gibi alan tercihleri bu sınav ile değerlendirilecek. Her öğrenci alanına uyun soruları çözecek.

YKS sınavında 40 Türkçe-2 (edebiyat), 40 Mtematik-2, 40 Fen Bilimleri ve 40 Sosyal Bilimler sorusu olmak üzere toplam 160 soru yer alacak. Her öğrenci alanına uygun bölümleri sınavda çözecek. Mesela sayısal öğrencisi, kendisine en çok puan getirecek olan Matematik ve Fen testlerini çözerken, eşit ağırlık öğrenicisi Türkçe ve Matematik testlerini çözecek.

Öğrencilere verilecek olan  sınav süresine ilişkin henüz net bir açıklama gelmedi. Bu nedenle öğrencilerin alan dışı soru çözmek istedikleri takdirde vaktinin olup olmadığı bilinmiyor.

Sınavda yer alan derslerdeki YKS soru dağılımı ise eski sınavlardaki gibi olacaktır.

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın