"Enter"a basıp içeriğe geçin

YKS’nin YGS ve LYS’den Farkı Nedir?

Üniversiteye giriş için uygulana YGS ve LYS sisteminin yerini şimdi TYT ve YKS aldı. En çok merak edilen şey ise yeni gelen sistemle nelerin değiştiği. Aslına bakarsanız yapılan değişiklik yalnızca şekli anlamda. Çünkü halen öğrenciler türlü türlü sınava tabi tutulmaya ve yarış atı yapılamaya devam ediyor. Yalnızca adı ve şekli değiştirilen sınavlarla insanları rahatlatmaya çalışarak hem öğrencileri hem de velileri yeni stresler altına sokuyorlar.

Sistem Değişikliği Neler Getirdi?

Kısa bir süre önce yaşanan TEOG’un kaldırılması çıkışının etkilerinin yankısı halen devam ediyorken, yaklaşık bir aylık çalışma sonucu yeni üniversiteye giriş sistemi tasarlandı. Bu yeni sistemde en temel değişiklikler soru sayısının azaltılması ve sınavların aynı gün yapılması oldu. Peki yeni sistemle neler değişti?


  • Mart ayında yapılan YGS sınavının yerini Haziran’ın bir Cumartesi günü yapılacak olan Temel Yeterlilik Testi(TYT) alacak. Soru sayısı ise 160’dan 80’e düşürülecek. Yalnızca 40’ar sorudan oluşan Türkçe ve matematik testi uygulanacak.
  • Beş oturumda yapılan LYS sınavının yerini ise YKS sınavı aldı. YKS sınavı Türkçe, Matematik, Fen ve Sosyal Bilimler testlerinden 40’ar soru toplam 160 sorudan oluşacak. YKS ile TYT aynı gün yapılacak. Sabah TYT, öğlen ise YKS sınavı olacak.
  • Baraj TYT’de 150, YKS’de 180 olacak. 200 puan üzeri alan aday ise bu puanıyla tercih yapmazsa diğer sene tercih yapabilecek.
  •  Lisans yerleştirme puanı hesaplanırken ilk oturum yüzde 40, ikinci oturum ise yüzde 60 etkili olacak.
  •  Eski sistemdeki 18 farklı puan türünün yerini şimdi 5 puan türü alacak. TM 1,2,3 puanları kalkacak ev tek bir TM puanı olacak.
  • Sınav için tek başvuru yapılacak ve tek ücret ödenecek.

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın